Menu

Oswoić Autyzm ....Oli uczy nas poznawać świat

Pół -żartem pół -serio o życiu z autyzmem w tle ....

Leniwie...niedzielnie....

wswiecieoliwiera

Leniwe weekendy są najlepsze. 

Nic nie robienie, bez pośpiechu, bez "muszę".....gdy mamy czas na to by razem obejrzeć całą bajkę, wyciągnąć dawno nie widziane zabawki....a Matka nie musi zrobić mnóstwa rzeczy ;) Przy pięknej pogodzie tak jak wczoraj i dziś mamy czas na spacer.

Macie czasem takie dni, takie weekendy?? Gdzie nic nie musicie tylko i wyłącznie się zajmujecie dzieckiem lub sobą (jak jeszcze dziecka nie posiadacie :P  ) i nawet to, że na godzinę(no dobra plus 2 h jazdy :P ) musimy jechać na zajęcia z SI już nie sprawia takiego problemu ;)  

Jakoś ostatnio spokojnie..... ale piszę to po cichutku bardzo, żeby nie zapeszyć ;) 

Co do zajęć SI mamy nowe ćwiczenia....

Ponieważ Oli ma problem między innymi z układem przedsionkowym 

System przedsionkowy zwany jest też zmysłem równowagi, rozwija się od wczesnego okresu wewnątrzłonowego. Znajduje się w uchu wewnętrznym i obejmuje trzy pary kanałów półkolistych, woreczek i łagiewkę. Kanały usytuowane są w trzech różnych płaszczyznach: horyzontalnej, przedniej oraz tylnej i reagują na przyspieszenie kątowe - w zależności od położenia głowy podczas rotacji, jeden, dwa lub wszystkie trzy kanały są aktywizowane. Drugi typ receptorów, umieszczonych w woreczku i łagiewce, reaguje na przyspieszenie liniowe. Liniowy ruch obejmuje poruszanie się do przodu i do tyłu, do góry i do dołu oraz w bok po linii prostej. Łagiewka reaguje również na siłę grawitacji, woreczek natomiast uważa się za receptor wibracji. Jest bazowym układem w terapii integracji sensorycznej ze względu na liczne neuroanatomiczne powiązania z innymi układami, min słuchowym i wzrokowym. Receptory układu przedsionkowego uważane są za najbardziej wrażliwe spośród wszystkich narządów zmysłów, a ich rolę w rozwoju dziecka trudno przecenić. Doznania płynące z wykonywanych przez dziecko ruchów umożliwiają mu coraz lepsze poznawanie własnego ciała, jego granic i możliwości oraz relacji z otoczeniem. Prawidłowa praca systemu przedsionkowego wpływa na bezpieczeństwo grawitacyjne, ruch i równowagę, napięcie mięśniowe,  postawę, ruchy gałek ocznych, obustronną koordynację, przetwarzanie słuchowo-językowe, przetwarzanie wzrokowo-przestrzenne, planowanie ruchu, poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. (źródło

 i jednym z wyznaczników tego zaburzonego układu jest brak

Oczopląs porotacyjny – szybki, o niewielkim zakresie, ruch oczu na boki, powstający w odpowiedzi na rotację ciała. Jest to reakcja automatyczna i nieświadoma. Wskazuje na związek między układem przedsionkowym a pracą mięśni oczu. W terapii SI odruch oczopląsu porotacyjnego jest jednym z ważnych wskaźników oceny funkcjonowania systemu przedsionkowego.(źródło)

U Oliwiera nie ma w ogóle ruchów gałek ocznych. Możemy go kręcić długo, a i tak po oczach tego nie widać. Mamy zatem ćwiczenia/sekwencje składające się na rotacje, zadania "myśleniowe" oraz masaż. Robimy je od tygodnia więc jeszcze efektów nie ma, ale liczymy, że się pojawią :) 

Jak widzicie bardziej u nas spokój ducha niż zajęć ;) Mamy sporo, ale damy radę  "bo jak nie my to kto " ?? :P 

Życzymy Wam udanej i pełnej słonecznego szczęścia niedzieli i całego tygodnia. 

 

Pozdrawiam G. 

 

 

 

© Oswoić Autyzm ....Oli uczy nas poznawać świat
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci